momentálne ste na stránke:

ZAUJÍMAVÉ MIESTA V OBCI   

  
 

:: menu  

 

:: reklama  


 
Cestovateľský server

 
  počet obyvateľov: 866
rozloha: 1 313 ha
prvá zmienka : rok 1 640
okres Čadca - kraj Žilinský
región: ZMO Kysuce
telefonická predvoľba (CA/ZA): 041

Fotografie - galéria

 
 
 

Zaujímavé miesta:
Radôstke chýbajú pamiatky. Také ktoré by pre svoj historický význam, alebo zachovanosť mohli slúžiť ako turistická atrakcia, zaujímavé miesto lákajúce turistov, alebo miesto významné a bežne dostupné bez komplikovanej túry. Nájdeme tu ale niektoré miesta, ktoré určite patria medzi zaujímavé a vynechať ich by znamenalo nevedieť, o čom to miestni hovoria, ako o tom hovoria. Tak teda napríklad:

Černatínsky hrad
Už ste si mohli na prvej strane prečítať záhadu Černatínskeho hradu. Či išlo o hrad, alebo len o strážne opevnenie, či inú stavbu sa možno nikdy nedozvieme. Neúplnosť informácií však ponúka možnosti vlastných záverov a pomáha vzniku legiend. Škoda len že chýba ten rozprávkar, čo by legendu mohol vytvoriť. Je však isté, že na vrchu sa nachádzajú zvyšky starej stavby z kameňa, len cesta na Černatín je zdĺhavá a viac menej aj náročná. Značenie chodníka by bol výborný nápad.

Socha Sv. Floriána
Od roku 2009 majú svoju vlastnú sochu patróna požiarnikov Sv. Floriána aj miestni požiarnici dobrovoľného požiarneho zboru obce. Našli by ste ju pri pohostinstve "U šmaka" v blízkosti fontány, ktorá tu stojí už roky. Nejaký čas ste mali možnosť v okolí tejto fontány naraziť na viacero drevených sôch postáv a žaby. Podobné sochy sa o pár rokoch začali bežne vyskytovať v rôznych iných obciach na Slovensku. Tieto pochádzajú od majstra, ktorí býva hneď na druhej strane od pohostinstva a vyrezával ich ručne na vlastnoručne vyrobenom stroji a dlátkami.

Kostol
Kostol je naozaj úžasná stavba. Drevená, s hoci modernýmiu, ale nie narušujúcimi prvkami. Neďaleká fara vyzerá taktiež veľmi dobre. Blízkosť krčmi hneď po zídení zo svahu od kostola je síce už tradičný doplnok slovenských kostolov, ale predsa len sa nachádza v strede obce na vhodnom mieste. Viac o kostole sa samozrejme na týchto stránkach môžete dočítať v sekcii kostola.

Podstavec bez koňa
Prvé premostenie miestnej rieky bude mať vo svojej blízkosti na podstavci koňa. Takého, aký je v erbe. Aspoň to sa rozpráva a snáď aj čoskoro zámer naplnia. Koník sa nepochybne stane pekným symbolom a atrakciou, ktorú si rád nejeden návštevník odfotí a poobzerá. Dnes je tam zatiaľ len podstavec, teda ak sa zámer nezmenil.

Radôstka Mexiko
Svojho času ste sa mohli dostať do Radôstky, pričom vás vítala ceduľa Mexiko. To len niekto vtipný prestriekal ceduľu informujúcu o začiatku obce, ktorá sa nachádza v blízkosti prvého premostenia miestnej rieky. Na druhej strane od miesta, kde je podstavec pre koňa.

Staré bane na železnú rudu?
Hovorí sa, že oblasť Haviarka bola kedysi miestom ťažby železnej rudy a nachádzajú sa v nej ešte z minulosti staré bane. Ak by ste celú časť prehľadali, nenašli by ste nič, čo by dokazovalo prítomnosť ťažby na okolí. Pravdou však je, že existujú záznamy, ktoré o tejto myšlienke hovoria, aj keď nič nehovorí o úspešnej dlhotrvajúcej ťažbe. Našli by ste v okolí množstvo pieskovca, ktorý javí známky železa, aj ďalších hornín, na ktorých akoby nános hrdze pôsobil dojmom železnej rudy. Pri bližšom prechádzaní svahom sa dá naraziť na veľký dosť široký plochý kameň, ktorý možno aj k niečomu mohol slúžiť. Nič menej, ak aj nejaký vstup do baní bol, museli ho zasypať. Okolité pieskovcové, ílovité a bridlicovité horniny predsa len nemôžu byť ložiskom väčšieho množstva železa.
 

 

STARABYSTRICA.com - © Cestovanie.biz 2009/2010 - všetky práva vyhradené na fotografie, materiál a dizajn - privacy policy
Cestopisy: Miami, New York, Kapverdy, Stockholm, Londýn, Čadca, Čičmany, Cestovanie.net  - Zábava: Slovenčiny.Com, Stará Bystrica, Vychylovka