momentálne ste na stránke:

KOSTOL V RADôSTKE   

  
 

:: menu  

 

:: reklama  

 
Cestovateľský server

 
  počet obyvateľov: 866
rozloha: 1 313 ha
prvá zmienka : rok 1 640
okres Čadca - kraj Žilinský
región: ZMO Kysuce
telefonická predvoľba (CA/ZA): 041

Fotografie - galéria

 
 
 

Kostol:
Kostol v Radôstke je v posledných rokoch najcharakteristickejšou budovou v obci. Už na prvý pohľad pochopíte, prečo je tak fotografovaným a obľúbeným objektom nie len miestnych ale aj turistov. Aj cudzinci z Čiech a Poľska, čo smerujú do Terchovej, do Žiliny a podobne, alebo sa len vracajú, zastavujú sa na tomto mieste, aby si bližšie pozreli kostol, o ktorom si povieme viac.


Rímsko-katolícky kostol sv. Andreja Svorada a Beňadika - RadôstkaRímsko-katolícky kostol sv. Andreja Svorada a Beňadika, vysvätený 18. júla 1998 navrhli architekti Ivan Jarina a Ladislav Mirta. To, že by mohol byť aj v Radôstke kostol a nemuseli by všetci dochádzať do Starej Bystrice, vyvolalo ohlas, a podporu miestnych. O realizáciu stavby sa teda zaslúžila farnosť Starej Bystrice, finančne ju podporilo miestne obyvateľstvo a taktiež aj zahraniční Slováci štedrými príspevkami. Obec Radôstka pod vedením starostu Jaroslava Fekulu si vzala na starosť celú stavbu a a majstrovanie mal na starosti Karol Jančařík. Stavba prebiehala od 1994 do roku 1998, pričom fara sa stavala priebežne s kostolom.
Bred obetným stolom stojí bronzový kríž. Stôl je z kvalitného kararského mramoru. Kostol má dva bočné oltáre. V tom prvom nájdete bronzovú sochu Krista, v druhom bočnom oltári nájdete drevorezbu Panny Márie. Našli by sme tu viacero umeleckých diel od autorov zoSlovenska aj Poľska. Maľovaná krížová cesta je dielom autorky Zuzana Benáčková z Prahy.
Rímsko-katolícky kostol v Radôstke je postavený z dreva. Budova, ktorá vyznieva moderne a pritom si zachováva tradíciu kysuckých stavieb je pekná na pohľad, pomáhali na nej majstri aj z obce aj z okolia. Drevo na jej stavbu venovali miestni, aj rodina Mravcová z vyšného konca. Kostol disponuje jednou vysokou zvonicou. Hlavná veľká loď vytvára vo vnútri dostatok priestoru na bohoslužby. Oltár tvoria sochy Andreja Svorada a Beňadika, ktorým je aj kostol zasvätený.

Pozorovateľný je zo všetkých vrchov inak dosť hornatej krajiny a obce. Samotný kostol je postavený síce pri hlavnom cestnom ťahu prechádzajúcom cez obec, ale stojí v strmom kopci, vedľa ktorého sa nachádza aj honosná fara. Od cesty a priľahlého parkoviska vedie kryté schodisko priamo až do kostola. Rovnako tak k nemu vedie aj mierne sklonená dláždená kamenná široká cesta smerujúca z Lutišskej strany. Autobusová zastávka je priamo pod kostolom. Približne 100 metrov od parkoviska pod kostolom sa nachádza Základná škola s materskou školou.

 

 

STARABYSTRICA.com - © Cestovanie.biz 2009/2010 - všetky práva vyhradené na fotografie, materiál a dizajn - privacy policy
Cestopisy: Miami, New York, Kapverdy, Stockholm, Londýn, Čadca, Čičmany, Cestovanie.NET  - Zábava: Slovenčiny.Com, Stará Bystrica, Vychylovka